Buxoro davlat universitetining «BuxDU» klubi Proliganing 2026-yilgi mavsumi uchun so‘nggi qatnashchi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
«BuxDU» so‘nggi ikki mavsumni Birinchi ligada munosib o‘tkazdi. O‘tgan mavsum aynan u ishtirok etgan mintaqada «Kattaqo‘rg‘on», «Lochin», «BuxDU» orasidagi raqobat ko‘pchilikning diqqatini o‘ziga tortdi. Garchi buxoroliklar mintaqani kuchli uchlikda tugatgan bo‘lsa-da, yakunda musobaqaning finaliga qadar yetib bordi hamda mavsumni 2-o‘rin bilan yakunladi.
Toshkent mezbonlik qilgan final uchrashuviga universitet rektori Obidjon Haqimov ham tashrif buyurgandӣ. O‘tgan davr ichida universitet qo‘shig‘idagi futbol klubining Proligada ishtirok etishi yuzasidan ishlar olib borildi. Buxoro viloyati xokimligining amaliy ko‘magi bilan «Buxoro» va «BuxDU» klublari mavsum davomida viloyat futbol akademiyasiga qarashli stadiondan foydalanadigan bo‘ldi.
Qanday holatda bo‘lmasin, «BuxDU» ketma-ket ikki mavsum davomida Birinchi ligada istalgan raqibga yetarlicha raqobat qila oldi. Endilikda universitet jamoasi Proligada o‘z omadini sinab ko‘radi.