O‘zbek futbolida jiddiy sinov vaqti
Xabaringiz bor, aprel oyi o‘rtalarida O‘zbekiston kubogining joriy mavsumi 1|16 finali bahslari o‘tkazilib, unda keyingi bosqich masalasini hal qilgan 12ta jamoa nomi ma’lum bo‘ldi.
Keyingi raunddan boshlab ular safiga «Lokomotiv», «Bunyodkor», «Nasaf» va «Paxtakor» qo‘shiladi. 18 aprel kuni musobaqaning navbatdagi bosqichiga qur’a tashlanib, jamoalar o‘z raqiblari bilan tanishishdi.
Yakuniy ro‘yxatda ko‘pchilik kutmagan juftliklar hosil bo‘lganini ta’kidlash o‘rinli.
Qur’a yakunlariga to‘xtalishdan avval 1|16 finalda kuzatilgan natijalarni yana bir bor yodga olsak. Ya’ni, ushbu bosqichda Superliganing 3ta jamoasi musobaqani tark etdi.
«Metallurg» va «Buxoro» o‘z divizionidagi klublarga yutqazgan bo‘lsa, «Navbahor»ning Pro-liga vakili - «Andijon»ga imkoniyatni boy berishi kutilmagan hol sifatida baholandi.
Shuningdek, turnirning mazkur raundida «Surxon», «Orol», «Iftixor» va «Sherdor» kabi jamoalarning qatnashishi ko‘pchilikni ajablantirgani tayin.
Demak, navbatdagi qur’a natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston kubogi 1|8 final bosqichida quyidagi jamoalar o‘zaro kuch sinashishlari oydinlashdi:
29 may (seshanba)
«MASH’AL» - «SURXON»
«BUNYODKOR» - «SO‘G‘DIYONA»
«OROL» - «ANDIJON»
«IFTIXOR» - «PAXTAKOR»
30 may (chorshanba)
«QO‘QON-1912» - «NEFTCHI»
«DINAMO» - «QIZILQUM»
AGMK - «NASAF»
«LOKOMOTIV» - «SHERDOR»
Ko‘rib turganingizdek, qur’a «Iftixor» va «Sherdor» klublarini ayamadi va ularni jiddiy imtihonga yo‘liqtirdi. Ya’ni, oltiariqliklar o‘z maydonlarida «Paxtakor» sinovidan o‘tishsa, samarqandliklarni «Lokomotiv» maydonida murakkab o‘yin kutib turibdi.
Toshkentning ikki jamoasi so‘nggi yillarda favorit sifatida e’tirof etilishini inobatga olsak, Pro-liga vakillarining keyingi bosqichga chiqishlari sensasiyaga tenglashtirilishi turgan gap.
Shuningdek, mamlakat kubogining navbatdagi raundida «Qo‘qon-1912» - «Neftchi» qarama-qarshiligi ko‘pchilikning diqqat markazida turadi.