UYEFA rahbari Rossiya jamoalarining diskvalifikasiyasiga qarshi chiqdi
UYEFA prezidenti Aleksander Cheferin Isroil jamoalarining xalqaro turnirlarda ishtirok etish huquqidan mahrum qilinishiga qarshi chiqdi. Bundan tashqari, tashkilot rahbari Ukrainadagi harbiy harakatlar tufayli Rossiyaga nisbatan kiritilgan cheklovlar ish bermayotganini tan oldi.
"Sportchi o‘z hukumatiga harbiy harakatlarni to‘xtatish uchun nima deyishi mumkin? Hozir rossiyalik sportchilar, mening hisob-kitoblarim bo‘yicha, uch yarim yilga diskvalifikasiya qilindi. Ukrainadagi harakatlar to‘xtadimi? Yo‘q", - dedi Cheferin Politico bilan suhbatda.
Isroil qo‘shinlari tomonidan G‘azoda tinch aholini navbatdagi o‘qqa tutish chog‘ida sobiq falastinlik futbolchi halok bo‘lgach, ko‘pchilik Rossiyadan o‘rnak olib, Isroilni diskvalifikasiya qilishni talab qila boshladi. Ayni paytda RFI sport siyosatdan tashqarida qolishi va Isroilga qarshi sanksiyalar qo‘llash o‘rniga Rossiyadan olib tashlanishi kerakligini aytdi.
Kiritildi: 10:39, 03.09.2025.
O'qildi: 2970 marta.