O‘zbekiston kubogi-2017 final o‘yini oldidan prevyu
4 dekabr kuni poytaxtimizdagi “Bunyodkor” stadionida O‘zbekiston kubogi-2017 final o‘yini bo‘lib o‘tadi. Unda mamlakatimizning ikki grand klublari – “Bunyodkor” hamda “Lokomotiv” o‘zaro bahs olib borishadi.
Mazkur uchrashuvga bo‘lgan e’tibor ancha yuqori. Zero ushbu ikki yetakchi klublar o‘rtasidagi to‘qnashuvlar hamisha murosasiz ruhda o‘tib kelgan. Qolaversa, g‘olibga bosh sovrinni Osiyo Futbol Konfederasiyasi prezidenti Shayx Salmon bin Ibrohim al-Xalifa topshiradi.
Shu o‘rinda qayd etish joizki, “Bunyodkor” va “Lokomotiv” shu paytga qadar kubok bahslari doirasida o‘zaro 6ta o‘yin o‘tkazishgan. Dastlab 2006 yilda 2-saralash raundida ushbu klublarning yo‘llari kesishgan. O‘shanda “Lokomotiv” “Quruvchi”dan 3:1 hisobida ustun kelgan.
2013 yilda esa “Lokomotiv” va “Bunyodkor” yarim finalda to‘qnash kelishgan. Dastlabki o‘yinda 2:2 hisobi qayd etilgan. Javob bellashuvi esa 2:0 hisobida “qaldirg‘ochlar” foydasiga hal bo‘lgan.
2014 yilda esa klublar finalda o‘zaro o‘yin o‘tkazishgan. Juda qiziqarli ko‘rinish olgan bellashuvda “Lokomotiv” 1:0 hisobida zafar quchib, o‘z tarixida ilk bora mamlakat kubogiga ega chiqqan.
O‘tgan yili esa mazkur klublar yarim finalda to‘qnash kelishdi. Ikkala uchrashuvda ham bir xil – 1:0 hisobida raqibdan ustun kelgan “Lokomotiv” final yo‘llanmasiga ega chiqqan edi.
Yana bir e’tiborga molik jihat shundan iboratki, finalchilarning har ikkisi ham ilgari O‘zbekiston kubogida zafar quchishga muvaffaq bo‘lgan. “Bunyodkor” 4 marta (2008,2010,2012,2013) finalda g‘olib chiqqan. “Lokomotiv” esa 2 bora (2014, 2016) O‘zbekiston kubogi sohibiga aylangan.
“Lokomotiv” va “Bunyodkor” jamoalari o‘rtasidagi finalni Birlashgan Arab Amirliklari vakillari bo‘lgan hakamlar guruhi boshqaradi. Mazkur o‘yinda Muhammad Abdulla Hasan bosh hakam vazifasini bajaradi. Unga qanotlarda Muhammad Hasan Abdulla al-Mahri hamda Muhammad Ahmad Yusuf Abdulla al-Hammadi yordam beradi. To‘rtinchi referi vazifasi Ammar Ali Abdulla al-Junaybiyga yuklatildi.