Ravshan Haydarov: «Terma jamoa o‘yinining o‘zgarishi va chempion bo‘lishida Oqto‘ba fojiasi katta ta’sir ko‘rsatdi»
Xitoyda o‘tkazilgan Osiyo chempionatida g‘olib bo‘lgan O‘zbekiston U-23 terma jamoasi bugun Toshkent vaqti bilan poytaxtimizga yetib kelishdi. «Xabar.uz» muxbiri Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida O‘zbekiston olimpiya terma jamoasi bosh murabbiyi Ravshan Haydarovdan ekslyuziv intervyu oldi.
— Osiyo chempionatida erishilgan tarixiy natija jamoamizning ahilligi, g‘alabaga chanqoqligi tufayli qo‘lga kiritildi, — deb aytdi Ravshan Haydarov. — Biz butun terma jamoa a’zolari — murabbiylar shtabi ham, futbolchilar ham bir maqsad yo‘lida harakat qildik. Final uchrashuvida so‘nggi zaxira imkoniyatidan foydalanishdan oldin oldimda ikkita yo‘l bor edi. Bittasi zaxira darvozabonni o‘yinga tushirib, penaltilar seriyasiga tayyorgarlik ko‘rish yoki hujumchini maydonga tushirib, qolgan 2-3 daqiqa ichida gol urish. Men Allohga tavakkal qilib, ikkinchi yo‘lni tanladim va bu qarorim to‘g‘ri bo‘lib chiqdi.
Muxbirimizning guruh o‘yinlaridagi sust, ishonchsiz o‘yinlardan futbolchilarimiz qanday qutulishdi, Qozog‘istonning Oqto‘ba viloyatida ro‘y bergan fojia olimpiyachilarimizga qanday ta’sir ko‘rsatdi, ko‘pchilik ana shu voqeadan keyin yigitlar o‘zgardi deya taxmin qilishayapti, shu rostmi, degan savoliga quyidagicha javob berdi:
— Ushbu fojia barcha yurtdoshlarimiz kabi bizni ham larzaga soldi. O‘FF prezidenti Umid Ahmadjonov terma jamoaga ayni shu haqda maktub yo‘lladi. Biz bu xatni yigitlarga o‘qib berdik. O‘zim ham kutilmagan fojia oqibatida qurbon bo‘lganlar xotirasi uchun ham keyingi o‘yinlarda g‘alaba qozonishimiz shartligini ularga aytdim. Yigitlar ham ro‘y bergan fojiadan qattiq ta’sirlanishdi, so‘zlarimizning ahamiyatini yurakdan his qilishdi va buni maydonda isbotlashdi.
Manba: xabar.uz
Kiritildi: 00:38, 29.01.2018.
O'qildi: 5748 marta.