Россия нима учун Ҳалқаро майдонлардан четлатилган маълум бўлди
ФИФА ва УЕФА Россияни Украинадаги можародан сўнг маънавий сабабларга кўра эмас, балки Европанинг камида 12 ассоциацияси Россия билан ўйнашдан бош тортгани ва уларнинг сони 18 тага етиши кутилаётгани учун турнирдан четлатилган, деб ёзади The Independent нашри.
Манбага кўра, ўша давлатлардан бири Польша бўлгани ва уларда Россия билан ЖЧ саралаш ўйини белгилангани ҳисобга олинса, ФИФА дарҳол инқирозга юз тутган. Бошқарув кенгаши яқин келажакда ўтказилиши режалаштирилган йиғилишларини ўтказа олмаган.
Манбанинг таъкидлашича, бундай оддий шароитларда ўйнашдан бош тортган мамлакат дисквалификация хавфи юқори бўлади. Бундай ҳолда, УЕФА ва ФИФА якунда 12 жамоани ёки фақат битта жамоани четлатиш тўғрисида қарор қабул қилиши керак эди. Гап рақобатнинг яхлитлигини сақлаб қолиш масаласига айланди, шунинг учун Россия техник сабабларга кўра асосан дисквалификация қилинди. Спорт арбитраж суди Россия апелляция берганида бу асосни қабул қилди.
ФИФА ва УЕФА қарори билан 2022 йилнинг февраль ойидан бошлаб Россия миллий футбол жамоалари ва терма жамоалари халқаро турнирларда иштирок этмайди. Иккала ташкилот ҳам Россиянинг қайтиши Украина можароси ҳал бўлганидан кейин содир бўлишини билдирган.
Киритилди: 23:20, 26.03.2025.
Ўқилди: 5188 марта.
Фикрлар: 7 та.