O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 16 martdagi «Futbolni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ–3610-sonli qaroriga asosan tashkil qilingan yurtimizdagi 14ta hududiy bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalari o‘rtasida shu yilning 16 noyabr -3 dekabr kunlari "O‘FA Kubogi" musobaqasi o‘tkaziladi.
Musobaqani o‘tkazishdan asosiy maqsad hududiy bolalar va o‘smirlar akademiyalari tarbiyalanuvchilari mahoratini oshirish, ular o‘rtasida o‘zaro do‘stona aloqalarni o‘rnatish va mustahkamlash, bolalar futbolini yanada rivojlantirish, turli yosh toifasidagi terma jamoalarimizga munosib nomzodlarni saralab olishdan iborat.
Ushbu "O‘FA Kubogi" musobaqasini seleksionerlar kuzatib borishadi. Musobaqa davomida o‘zini ko‘rsata olgan yosh futbolchilar Respublika bolalar va o‘smirlar futbol akademiyasiga saralab olinadi.