Ispaniya prokuraturasi Ispaniya Qirollik futbol federasiyasi sobiq prezidenti Anxel Mariya Vilyar uchun 15,5 yil qamoq jazosini talab qildi, deb xabar beradi Marca.
Vilyar 2007 yildan 2017 yilgacha bo‘lgan davrda o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilish, korrupsiya va shartnomalar tuzish uchun mablag‘larni o‘zlashtirishda ayblangan. Federasiyaga yetkazilgan zarar 4,5 million yevroni tashkil qilgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Vilyar o‘z lavozimidan o‘g‘li Gorkiy Vilyar manfaatlari yo‘lida foydali shartnomalar olish uchun foydalangan. Vilyar Ispaniya terma jamoasi uchun o‘rtoqlik o‘yinlari tashkil etish uchun boshqa mamlakatlar futbol federasiyalari bilan shartnoma tuzgan.
Korrupsiyaga qarshi kurash boshqarmasi bu ishga aloqador sakkiz kishiga, jumladan Gorka Vilyarga ham ayblov e’lon qilgan. Uning uchun tergov yetti yil qamoq jazosini talab qiladi. Ayblanuvchilar orasida RFEF sobiq vise-prezidenti Xuan Padron ham bor, tergov uning uchun olti yarim yil qamoq jazosini talab qilmoqda.