Ўйинчоқлар ёмғири — хоккей мавсумининг энг қувноқ ва ажойиб қисмидир
“Ҳумо” хоккей клуби 31-январь ва 1-февраль кунлари 24/25 мавсумнинг мунтазам чемпионат ўйинларини якунлайди. Pro Hokei Ligasy таркибига кирувчи 11 жамоанинг ҳар бири рақиб билан 4 мартадан - 2 мартадан ўз аренасида ва бошқа давлатда - жами 40 мартадан ўйин ўтказади.
Тошкентликлар учун Остонанинг “Номад” жамоаси билан мезбон учрашувлари шу билан аҳамиятлики, улардаги максимал натижа “Ҳумо”ни турнир жадвалида иккинчи ўринда қолдириши мумкин. Бир неча ўйин захирасига эга бўлган “Арлан” ўйинчилари бизнинг жамоамизни ортда қолдирмаслиги мумкин.
Умуман олганда, мунтазам ўйинларнинг натижаларига кўра иккинчи ва учинчи ўринлар ўртасида катта фарқ йўқ - биринчи саккизта жамоа плей-офф босқичига чиқади ва у ерда чемпион аниқланади. Фарқи шундаки, плей-оффнинг биринчи раундида иккинчи ўрин еттинчи, учинчи ўрин эса олтинчи ўрин билан беллашади. Яъни, назарий жиҳатдан ҳаракатлар бироз осонроқ кўринади.
1 февраль, шанба куни спорт тадбирларидан ташқари, “Ўйинчоқларнинг отилиши” хайрия акцияси ҳам бўлиб ўтади. Эслатиб ўтамиз, ушбу қизиқарли тадбир Тошкентда, “Ҳумо”нинг биринчи 19/20 мавсумидан бошлаб ўтказилиб келинмоқда ва одатда у мунтазам чемпионатнинг сўнгги ўйинида ташкил этилади.
Ўйиннинг ушбу жараёнининг моҳияти шундаки, ўйин тугагандан сўнг, мухлислар бошловчининг буйруғига кўра ўзлари билан олиб келган юмшоқ ўйинчоқларни муз устига ташлайдилар. Кейин ўйинчоқлар акция ҳамкорлари ёрдамида бемор ва кам таъминланган болалар ўртасида тақсимланади. Бу йилги эътибор умуртқа поғонаси мушаклари атрофияси билан касалланган болаларга қаратилади.
Ҳозирча Тошкентдаги “Ўйинчоқларнинг отилиши” тадбирида тўпланган ўйинчоқлар рекорди сони 1300 га тенг. Янги рекорд ўрнатиладими ёки йўқми? Буни 1-февраль куни билиб оламиз. Учрашув 17.00 да бошланади.
Киритилди: 15:56, 29.01.2025.
Ўқилди: 1210 марта.