Italiyaning Busto-Arsitsio shahrida boks bo‘yicha 1-jahon lisenzion musobaqasi o‘z yakuniga yetdi.
Unda qatnashgan O‘zbekiston terma jamoasi muvaffaqiyatli ishtirok etib, Parij—2024 yozgi Olimpiya o‘yinlariga 5 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
Qayd etish joiz, musobaqa davomida 113 mamlakatdan faqatgina O‘zbekiston va Qozog‘iston terma jamoalari 5 tadan yo‘llanmaga ega bo‘ldi. Mezbonlar 4 ta, Polsha jamoasi 3 ta lisenziyani naqd qilgan bo‘lsa, yana bir qator mamlakatlar 2 va 1 tadan (hatto, Kubada ham 1 ta) yo‘llanma bilan uyga qaytadigan bo‘ldi.
Umumiy hisobda Avstraliya boks bahslari uchun eng ko‘p yo‘llanma sohibi bo‘lib turibdi. “Yashil qit’a” vakillarining 12 nafar (6 erkak va 6 ayol) a’zosi Parij—2024 ishtirokchisiga aylangan. Biroq jamoa raqobat deyarli yo‘q bo‘lgan Okeaniya mintaqasi uchun tashkil etilgan musobaqada lisenziyalarga ega chiqqanini inobatga olish kerak. Qolgan yetakchi jamoalar hisobidagi yo‘llanmalar quyidagicha: