Isroilning xalqaro futboldan chetlatilishi masalasi FIFA va UYEFA uchun Rossiyaning qaytishi mumkinligi haqidagi fikrdan ko‘ra ko‘proq bosim o‘tkazmoqda. Bu haqda The Independent nashri xabar bermoqda.
Falastin futbol assosiasiyasi avvalroq mojaro paytida kamida 92 nafar mahalliy futbolchi halok bo‘lganini ma’lum qilgan edi. Futbol infratuzilmasi vayron qilingan, turnirlar to‘xtatilgan, terma jamoa xorijda o‘yin o‘tkazmoqda.
FIFA bu masalani qayta-qayta kechiktirgani uchun tanqid qilindi, bu esa "Isroilga qizil kartochka ko‘rsatish" deb nomlangan muxlislar harakatining kuchayishiga sabab bo‘ldi. Italiya, Ispaniya, Fransiya, Gresiya, Shotlandiya, Irlandiya, Turkiya va Malayziyada namoyishlar bo‘lib o‘tdi, unda UYEFA va FIFAga "to‘g‘ridan-to‘g‘ri xabar" jo‘natish talabi bilan "o‘z nizomlarini qo‘llash va Isroilni musobaqadan diskvalifikasiya qilish" talab qilingan.