Январь трансфер ойнаси футбол тарихидаги энг сермаҳсул ой бўлди, деб ёзади Inside FIFA.
Ўтган ойда клублар 5863 та халқаро трансферни амалга ошириб, янги рекорд ўрнатди. Аввалги рекорд бўлган ўтган йили трансферлар 20 фоизга камайган.
Ушбу трансферларнинг умумий суммаси 2,35 миллиард долларни ташкил этди, бу ҳам янги рекорддир. 2023 йилда ўрнатилган аввалги рекорд деярли 58 фоизга паст эди.
Кутилганидек, инглиз клублари энг кўп – 621 миллион доллар сарфлаган. Кейинги ўринларда Германия (295 миллион), Италия (223 миллион), Франция (209 миллион) ва Саудия (202 миллион) клублари жойлашган.
Аёллар футболида ҳам рекордлар ўрнатилди. 455 та халқаро трансфер амалга оширилди, уларнинг умумий қиймати 5,8 миллион долларни ташкил этди. Иккала кўрсаткич ҳам рекорд кўрсаткич эди. Бундан ташқари, 2025 йилнинг январи аёлларнинг 1 миллион доллардан ортиқ пул ўтказмалари қайд этилган биринчи ой бўлди.