U18 хоккей бўйича ЖЧ. Охирги жанг – энг қийинидир
Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоаси илк бор U-18 Жаҳон чемпионатининг III дивизион «B» гуруҳида қатнашмоқда ва Таиландда ўтаётган ушбу мусобақада жуда муваффақиятли иштирок этмоқда.
Ўсмирларимиз Жанубий Африка Республикаси (12:0), Люксембург (12:1), Туркманистон (8:2) ва Босния ва Герцеговинани (11:3) йирик ҳисобларда мағлубиятга учратди. 12 очко ва 43-6 голлари фарқи билан Ўзбекистон турнир жадвалида ишончли тарзда вақтинчалик 1-ўринни эгаллаб турибди.
Бироқ, тўрт ғалабага эга яна бир жамоа бор – Таиланд терма жамоаси. Улар биздан фақатгина голлар фарқи бўйича ортда қолмоқда. Ўзбекистон айнан мезбон жамоа билан олтин медаллар ва III дивизион «A» гуруҳига йўлланмани қўлга киритиш учун баҳс олиб боради.
Учрашув 6 март куни Тошкент вақти билан соат 18:00 да бошланади. Бизни ҳар қандай ғалаба қониқтиради – хоҳ асосий вақтда бўлсин, хоҳ қўшимча дақиқаларда.
Таиланд терма жамоаси билан аввал ҳам тўқнаш келганмиз. 2024 йил апрель ойида Тошкент ва Самарқандда ўтказилган Осиё ва Океания кубогида ёшларимиз чемпионликни қўлга киритган. Ўшанда гуруҳ босқичида таиландликларни 7:5 ҳисобида мағлуб этган бўлсак, финалда 2:1 ҳисобида ғалаба қозонган эдик.
Ўзбекистон терма жамоаси етакчиси – жамоа сардори Жасурбек Рустамхонов турнирда порламоқда. Унинг ҳисобида аллақачон 20 (12 гол + 8 голли узатма) очко мавжуд. Жасур ва ёш юлдуз Салоҳиддин Азимов ўтган мавсумни Чехияда ўтказган. Қолган ўйинчиларимиз эса Қозоғистоннинг ёшлар лигасида "Тошкент Селект" жамоаси сафида ўйнаган эди.
Хоккей спорти мамлакатимизда бор-йўғи 7 йил аввал ривожлана бошлаган бўлсада, ёш ўйинчиларимиз халқаро майдонда Ўзбекистон хоккейининг жадал ўсиш даражасини ишонч билан намойиш этмоқда. Уларга фақатгина омад ва ғалаба тилаймиз!
Киритилди: 10:15, 05.03.2025.
Ўқилди: 2007 марта.